Meniu
Prenumerata

pirmadienis, kovo 31 d.


IQ Tema
EUROPOS GYNYBA
Čia yra mūsų kiemas: ar Europa gali pasirūpinti savo saugumu?
JAV siunčia nedviprasmiškus signalus, kad Europai savo saugumu teks rūpintis pačiai. Ar ji gali tai padaryti?
Pasaulis
JAV
„Signalgeitas“: ką žinome apie didžiausią D. Trumpo administracijos nacionalinio saugumo klaidą?
Kovo 24 d. JAV leidinio „The Atlantic“ redaktorius Jeffrey Goldbergas paskelbė straipsnį, kuriame tikino buvęs netyčia pridėtas prie susirašinėjimų programėlės „Signal“ pokalbio. Jame galimai realūs aukšti JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pareigūnai aptarė planuojamus amerikiečių karo veiksmus Jemene. Skandalas dėl itin skaudaus galimo nacionalinio saugumo pažeidimo nuaidėjo visame pasaulyje ir vėliau buvo pavadintas „Signalgeitu“. Ką reikia apie jį žinoti?
Verslas
CHAOSO PASEKMĖS
JAV ekonomika lėtėja: verslas ir vartotojai nepasitiki D. Trumpo politika
JAV ekonomika įskrido į turbulencijos zoną. Vakar paskelbtas vartotojų pasitikėjimo indeksas smuko iki žemiausio lygio per 12 metų.
Komentarai
KOMENTARAS
JAV finansų rinkas kausto baimės dėl recesijos: kaip elgtis paprastam investuotojui?
Donaldo Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose finansų rinkos sutiko su euforija, o akcijų kainas į dar didesnes aukštumas pasiuntė lūkesčiai dėl mokesčių mažinimo ir biurokratinių suvaržymų atlaisvinimo. Investuotojų optimizmas išgaravo susidūrus su politine realybe. Prekybos konfliktai, nuviliantys ekonominiai duomenys ir išaugęs neapibrėžtumas ėmė signalizuoti apie tikėtiną didžiausios pasaulio ekonomikos recesiją.
The Economist
ĮSAKAI IR CHAOSAS
D. Trumpas – beatodairiškas prezidentas, bet įstatymų dar neperžengė
Jis dar nebandė kategoriškai nepaklusti teismo įsakymui, kas baigtųsi konstitucine krize
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpas sujungimas
Kiekvieną dieną pasaulis – ypač JAV kaimynai ir ilgamečiai partneriai – sulaukia naujienų apie planuojamus, įvedamus arba atšaukiamus importo muitus. Investuotojai, ilgokai ignoravę Donaldo Trumpo grasinimus, atsibudo, medaus mėnuo baigėsi, JAV akcijų rinka nukraujavo. Prie nerimo finansų rinkose prisidėjo ir JAV ekonomikos silpnėjimo ženklai.
Komentarai
KOMENTARAS
NATO reikia E. Musko
Pirmą kartą NATO būstinėje Briuselyje vasario viduryje apsilankęs JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas pareiškė, kad „NATO turi būti stipresnė, labiau žudanti jėga, o ne diplomatinis klubas“. Daugelis šiuose žodžiuose įžvelgė tradicinį Vašingtono raginimą stiprinti sąjungininkų gynybą, bet tai gali būti ir užuomina, kad pačiai organizacijai reikia reformuotis. Ypač prisimenant Elono Musko vykdomas efektyvinimo ir biurokratijos mažinimo reformas (nors ir prieštaringai vertinamas) Jungtinėse Valstijose, kurios kartu su Vokietija yra didžiausios mokėtojos į Aljanso biudžetą (15,88 proc. visų įplaukų).
Komentarai
KOMENTARAS
Sąjungininkų stumdymas silpnina JAV galią
Donaldas Trumpas silpnina Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) „minkštąją galią“.
Komentarai
KOMENTARAS
Šriodingerio Amerika
Amerikos demokratija šiuo metu yra nežinomybės stadijoje. Akivaizdu, kad Donaldo Trumpo administracija jai kelia pavojų ir imasi veiksmų, kurie labai primena diktatūrų pradžią. Bet JAV yra atspari valstybė. Jeigu panirtume į komą ir Amerikos dėžę atidarytume po kelių metų – sunku nuspėti, ką ten pamatytume.
Komentarai
KOMENTARAS
Ar Europa gali atsilaikyti prieš D. Trumpo izoliacionizmą?
Praėjusią savaitę visus sukrėtusių įvykių fone norėčiau grįžti prie analizės, ko iš tiesų siekia JAV prezidentas. Nes dabar sukamės emocijų, spėliojimų ir nuogąstavimų sūkuryje, kuris ne tik neduoda teigiamo rezultato, bet ir kenkia mūsų įvaizdžiui, patikimumui ir iš to plaukiančioms ateities perspektyvoms. Neleiskime įsigalėti nuolatiniam netikrumui: tai mūsų priešų ginklas. Net tada, kai Ursula von der Leyen sako, kad Europa susiduria su aiškiu ir esamu pavojumi, kurio nė vienas iš mūsų nėra matęs per visą savo suaugusiųjų gyvenimą.
Verslas
PREKYBOS KARAI
Ekonomistas: neapibrėžtumas gali būti žalingesnis nei tiesioginis JAV muitų poveikis
„Neapibrėžtumas dėl plėtros ateityje ekonomikoms veikiausiai yra dar žalingesnis nei tiesioginis pačių muitų poveikis“, – Baltijos šalių ekonomikos apžvalgos pristatyme trečiadienį sakė „OP Financial Group“ vyresnysis ekonomistas Joona Widgrenas.
Komentarai
KOMENTARAS
Investuotojų viltis griauna silpnumo ženklai JAV ekonomikoje ir naujojo prezidento įsakai
Pirmasis naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo mėnuo galingiausios pasaulio valstybės poste investuotojus skatina permąstyti lūkesčius ir prielaidas dėl jo politikos poveikio ekonomikai. Be to, ryškėja vis daugiau įtampos židinių pačioje JAV ekonomikoje, kas irgi veikia investuotojų lūkesčius neigiama linkme. Netikėtų galimybių gali atsiverti Europoje dėl silpnesnio euro ir planų smarkiai padidinti investicijas į gynybą.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
NATO žlunga? Reikia NETO
Ilgai netruko, kol JAV prezidento Donaldo Trumpo sėjamas chaosas, o pasakius tiksliau – destrukcija, atsirito iki Senojo žemyno krantų ir netgi ima kelti rimtų iššūkių mūsų saugumui ir netgi išlikimui.
Aktualijos
LIETUVA IR JAV
Nerimo garantės Jungtinės Valstijos
JAV ilgus metus buvo laikomos vienomis pagrindinių Lietuvos nacionalinio saugumo garančių. Kaip situacija keičiasi į Baltuosius rūmus grįžus Donaldui Trumpui?
Komentarai
KOMENTARAS
Lėtėjanti JAV ekonomika – konkurencinio pranašumo šansas Baltijos šalių verslams
2024 m. pabaigoje, kai D. Trumpas vėl buvo išrinktas JAV prezidentu, finansų rinkose tvyrojo optimizmas. Tikėtasi, kad verslui palanki administracija skatins ekonomikos augimą, o JAV įmonių akcijų kainos toliau kils. Tuo metu euro zonos ekonomikai prognozuotas silpnumas, ypač Vokietijai balansavus ties recesijos riba. Euro ir dolerio kursas beveik pasiekė paritetą, investuotojai perkėlinėjo kapitalą iš Europos į JAV. Tačiau 2025-ieji prasidėjo kitaip, nei tikėtasi – JAV ekonomikos perspektyvos ėmė kelti abejonių, o euro zonos ekonomika demonstravo atsigavimo ženklus.
ŽYMA
DONALDAS TRUMPAS